5 dôvodov, prečo čítať audioknihy

Naozaj ste ich ešte nikdy neskúšali? Audioknihy sú v posledných rokoch neuveriteľne populárne. Avšak dôvody, prečo na nich presedlá veľa čitateľov, ktorí si život bez knihy nedokázali predstaviť, sú rôzne. Vybrali sme pre vás tie najvýznamnejšie.

1. Umožňujú multitasking

Predtým si človek vždy musel vyberať medzi čítaním a inými činnosťami. S audioknihami sa množstvo možného času na konzumáciu kníh drasticky zvýšilo. Audioknihy je možné počúvať pri rannej rutine, pri kreatívnych prácach, a dokonca aj pri domácich prácach. Audioknihy nás vlastne nútia robiť nudné činnosti, pretože už nie sú také nudné. Tip: Tisíce audiokníh na jednom mieste ponúka Audiolibrix. Ako služba funguje a aké sú jej výhody? Viac vám prezradí táto Audiolibrix recenzia. Na Ecoblogu si môžete prečítať článok, v ktorom autor Radek píše o tom, akú má s Audiolibrix skúsenosť.

2. Audioknihy pomáhajú, keď je čítanie bežných kníh ťažké

Sú knihy, ktoré sa jednoducho zle čítajú, alebo sa na ne nedokážete koncentrovať. V takých chvíľach môžu audioknihy výrazne pomôcť. Veľa čitateľov audioknihy tiež počúva a zároveň číta. Prisahajú na to a tvrdia, že to zlepšuje porozumenie počúvania a pomáha udržať pozornosť pri knihe. Audioknihy tiež sprístupňujú knihy všetkým. Ľudia, pre ktorých je čítanie z nejakého dôvodu ťažké, môžu teraz konzumovať knihy bez toho, aby museli čítať.

3. Zvyšujú zážitok z čítania

Audioknihy so správnymi rozprávačmi jednoducho zasiahnu inak. Určite narazíte na audioknihy, o ktorých budete presvedčení, že by ste si ich v tlačenej podobe alebo ako e-knihy užili menej. Niektoré audioknihy majú aj zvukové efekty, ktoré umocňujú pocit. Audioknihy tiež pomáhajú s výslovnosťou mien postáv a ďalších slov.

4. Audioknihy sú pohodlné

Stačí stlačiť tlačidlo play, a to kdekoľvek a kedykoľvek. Nemusíte so sebou nosiť nič navyše ani si ich nosiť v taške. Do audiokníh sa tiež veľmi ľahko začítate. Akonáhle si audioknihu pustíte, behom niekoľkých minút sa do knihy plne ponoríte bez ohľadu na žáner.

5. Audioknihy dajú vašim očiam oddýchnuť

To je pre mnoho ľudí najväčšia výhoda – najmä v dnešnej dobe trávime toľko času pozeraním sa na obrazovky a namáhame si oči. Všetci potrebujeme dať svojim očiam pauzu. Audioknihy pomáhajú znižovať námahu očí, pretože nepotrebujú, aby ste skutočne čítali. Môžete len počúvať. Vaše oči si oddýchnu, aj keď prekonáte svoje čitateľské ciele.

Publikované: 11. 10. 2022

Kategória: Lifestyle

Autor: Ivana Tůmová