Ako vyberať ihly do šijacieho stroja

Ak patrí šitie na stroji medzi vaše koníčky, už sa zrejme orientujete v širokej ponuke rôznych ihiel aj v ich použití. V začiatkoch to ale môže byť ťažšie, ktorú ihlu teda vybrať?

Mnoho druhov

Každá látka je iná a vyžaduje pri šití iný prístup aj ihlu. Práve šijacie ihly často rozhodujú o tom, či sa výsledok podarí alebo nie. Na výber je veľa značiek ihiel, napriek tomu je ideálne voliť si tie, ktoré ponúka výrobca šijacích strojov tej značky, ktorú máme doma. Potom sa ešte musíme vyznať v tom, na čo sa ktorá hodí a či taký typ využijeme pre svoje šitie. Najskôr by sme tak mali vedieť, čo chceme šiť. Pre začiatočníkov sú najlepšie jednoduché veci s rovnými švami a strihmi, ktoré nepotrebujú dlhú prípravu. Látková taška s uchom alebo obliečka na vankúšik sú na učenie skvelou voľbou. Ak pokračujeme ďalej, pridajú sa tričká, sukne, šaty, mikiny, nohavice a neskôr aj zložitejšie strihy a ďalšie druhy látok. U ihiel potom volíme tie, ktoré vyhovujú nášmu plánu šitia, a to podľa hrúbky a tvaru hrotu alebo budeme riešiť priamo konkrétny materiál.

Hrúbka a hrot

Podľa hrúbky ihly s ohľadom na silu látky, čo poznáme podľa označenia, ktoré je číselné. Ihly 70 majú silu 0,7 mm a sú vhodné pre šitie slabých látok, ako je hodváb alebo podšívka. Ihly 80 sa hodia na bežné látky, bavlnu, plátno. Ihla 90 je na silnejšie látky, napríklad zamat a ihla 100 má silu 1 mm a je vhodná pre šitie silných materiálov. V začiatku tak budete v šijacom stroji používať ihly skôr slabšie. Typ hrotu potom rozlišuje to, na aký typ materiálu ho použiť. Špicatý hrot je vhodný pre materiály pevné a skôr nepružné, guľatý hrot sa potom hodí na šitie úpletov, pletenín a pružných materiálov. Ak šijete špeciálne materiály, prácu vám uľahčia špeciálne ihly určené na denim alebo kožu. Vybrať vhodnú ihlu sa môže zdať ako zložitá vec, ale s trochou praxe to nie je problém. Najviac vždy záleží na tom, aký materiál máte práve v ruke a čo z neho chcete ušiť.

Publikované: 21. 03. 2021

Kategória: Lifestyle

Autor: Ivana Tůmová