Tipy na starostlivosť o zdravie dýchacích ciest

Problémy s dýchaním, ktoré spôsobujú neustále nepohodlie, môžu mať vplyv na to, ako sa cítite v každom okamihu Ak máte ťažkosti s dýchaním, môžu byť aktivity menej príjemné a namáhavejšie. Podmienky, ktoré spôsobujú časté podráždenie a zápal, môžu mať tiež negatívny vplyv na vaše celkové zdravie Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu získať späť kontrolu nad zdravím dýchacích ciest

Získajte pomoc od odborníka

Dlhodobý problém, ktorý ovplyvňuje dýchanie, si vyžaduje lekársku pomoc Ušný, nosný a krčný lekár vám môže pomôcť zistiť príčinu vašich problémov s dýchaním ORL lekár môže navrhnúť pokročilejšie riešenia na liečbu chronických infekcií. Tento druh špecialistov môže tiež riešiť akékoľvek fyzické problémy v nosových priechodoch, ako je napríklad zablokovaná nosová dierka alebo vychýlená nosová priehradka. Tieto stavy môžu znížiť alebo úplne zablokovať vdychovanie vzduchu nosom, takže zákrok by vám mohol priniesť dlhodobú úľavu.

Identifikujte environmentálne neznášanlivosti

Ak trpíte alergiami na veci vo vzduchu, ako je prach alebo peľ, pravdepodobne už viete, čo spôsobuje vaše kýchanie alebo svrbenie očí. Môžete však mať jednu alebo viac citlivých oblastí životného prostredia, o ktorých neviete.

Alergie a intolerancie sa niekedy používajú ako zameniteľné pojmy, ale nie je to to isté. Príznaky neznášanlivosti na niečo vo vašom prostredí nemusia byť také závažné ako pri alergii a reakcia nemusí nastať tak rýchlo. Neznášanlivosť však môže mať výrazný vplyv na vaše dýchanie a spôsobovať závraty.

Môžete vyskúšať domáci test, aby ste zistili, či ste citliví na prvky prostredia Týmto testom možno zistiť vašu citlivosť na rôzne látky, ako sú chemikálie, tkaniny a látky znečisťujúce ovzdušie. Ak budete vedieť, ktoré prvky vo vašom prostredí ovplyvňujú vaše dýchanie, pomôže vám to vyhnúť sa im a podniknúť kroky na zníženie ich expozície.

Vykonajte si vyšetrenie spánku

Spánkové apnoe je čoraz rozšírenejšie Existuje celý rad faktorov, ktoré môžu viesť k rozvoju a závažnosti tohto stavu Ľudia s touto poruchou majú počas spánku narušené dýchanie Ak sa počas noci viackrát budíte alebo sa ráno po prebudení necítite oddýchnutí, príčinou môže byť spánkové apnoe.

Najúčinnejším spôsobom diagnostikovania tohto stavu je absolvovanie spánkovej štúdie Počas štúdie sa bude používať špeciálne zariadenie na monitorovanie vášho dýchania a ďalších životných funkcií počas spánku. Ak lekár zistí, že máte spánkové apnoe, na reguláciu dýchania počas spánku sa použije prístroj CPAP.

Viac cvičenia

Viac cvičenia by vám mohlo pomôcť zvýšiť kapacitu pľúc. Aeróbne cvičenie môže posilniť vaše pľúca a udržať ich správne fungovanie Okrem toho pľúca potrebujú podporu svalov v tele, takže budovanie svalov môže znížiť námahu potrebnú na dýchanie.

Dýchanie je jednou z najdôležitejších funkcií vášho tela Malo by to byť jednoduché a pohodlné Ak to tak nie je, môže to výrazne ovplyvniť váš pocit pohody. Prijatie opatrení na uľahčenie dýchania môže zlepšiť kvalitu vášho života a pomôcť vám dosiahnuť lepšie zdravie.

Publikované: 15. 02. 2023

Kategória: Zdraví

Autor: Ivana Tůmová