10 najčastejších chýb pri výbere novej kuchyne

Kuchyňa je jedným z najdôležitejších miest v domácnosti, kde trávime množstvo času prípravou jedál či stolovaním a spoločnými rozhovormi s rodinou. Preto je vhodné novú kuchyňu detailne naplánovať a myslieť naozaj na všetko. Často sa však stáva, že sa pri výbere novej kuchyne dopúšťame rôznych chýb, ktoré môžu negatívne ovplyvniť jej funkčnosť a estetiku. Ktorým chybám sa treba pri navrhovaní kuchyne vyhnúť?

1. Zanedbanie priestorových možností

Kuchyňa by mala byť nielen pekná, ale aj funkčná. Pri plánovaní novej kuchyne je dôležité vziať do úvahy aj rozmery priestoru, kuchynských skriniek a umiestnenie jednotlivých prvkov, ako je sporák, umývačka riadu, chladnička alebo drez. Nevhodné rozloženie môže spôsobiť, že sa budete v kuchyni cítiť stiesnene a práca v nej bude nepohodlná. Platí, že kuchyňu by mal navrhovať ten člen domácnosti, ktorý sa v nej pohybuje najčastejšie.

2. Ignorovanie ergonomických princípov

Pri navrhovaní kuchyne myslite na ergonomické zásady. Často používané predmety by mali byť ľahko dostupné a pracovné plochy by mali byť v primeranej výške, aby ste sa nemuseli zbytočne krčiť alebo naťahovať. Ergonomicky navrhnutá kuchyňa vám dopraje pohodlné a efektívne varenie, a tak ušetríte čas aj energiu.

3. Nesprávny výber materiálov

Výber nesprávnych materiálov môže mať za následok rýchle opotrebenie kuchynskej linky a ďalších prvkov. Voľte materiály, ktoré sú odolné voči teplu, vlhkosti a mechanickému opotrebeniu. Pracovné dosky z laminátu sú lacnejšie, ale menej odolné v porovnaní s kameňom alebo umelým kameňom, a podobne možno uvažovať aj o materiáloch kuchynských skriniek. Kto chce kuchyňu na celý život, siaha po odolnejších materiáloch a systémoch.

4. Zanedbanie osvetlenia

Zlé osvetlenie v kuchyni môže znepríjemniť prácu a spôsobiť, že kuchyňa bude pôsobiť tmavo a nehostinne. Kombinácia centrálneho osvetlenia, bodových svetiel a osvetlenia pracovných plôch zabezpečí dostatočné svetlo a pohodlie pri varení.

5. Nedostatok úložného priestoru

Jednou z najčastejších chýb je nedostatok úložného priestoru. Každá kuchyňa potrebuje dostatok skriniek a políc na uskladnenie riadu, potravín a kuchynského náradia. Skvelým riešením sú aj výsuvné systémy a rohové skrinky, ktoré maximálne využijú dostupný priestor.

6. Príliš zložitý dizajn

Niekedy sa nechávame uniesť a zvolíme si príliš komplikovaný dizajn s množstvom ozdôb a detailov. Preplnené a zložité kuchyne môžu pôsobiť chaoticky a sú náročné na čistenie. Jednoduché a čisté línie sú naopak nielen esteticky príjemné, ale aj praktické na údržbu.

7. Nedostatočné vetranie

Pri varení vznikajú rôzne pachy a vlhkosť, ktoré je potrebné účinne odvádzať. Nedostatočné vetranie môže viesť k nepríjemným zápachom a poškodeniu nábytku vlhkosťou. Kvalitný digestor alebo ventilačný systém je nevyhnutnou súčasťou každej modernej kuchyne.

8. Ignorovanie rozpočtu

Ďalšou častou chybou je ignorovanie stanoveného rozpočtu. Výdavky na novú kuchyňu sa môžu rýchlo vyšplhať, ak sa necháte zvádzať drahými materiálmi a doplnkami. Je dôležité si stanoviť rozpočet a držať sa ho, aby ste sa vyhli finančným problémom. Ako sa hovorí, každý sa má zakrývať takou perinou, akú si môže dovoliť.

9. Zanedbanie štýlovej harmónie

Kuchyňa by mala byť v súlade so zvyškom interiéru. Výber nesprávneho štýlu alebo farieb môže spôsobiť, že kuchyňa bude pôsobiť ako cudzí prvok v domácnosti. Jedna vec je, čo sa nám páči, a tá druhá, čo sa domácnosti hodí.

10. Podcenenie kvality spotrebičov

Výber nekvalitných spotrebičov môže viesť k ich častým poruchám alebo dokonca nutnosti výmeny. Investícia do kvalitných spotrebičov sa vám vráti v podobe ich dlhšej životnosti a spoľahlivosti. Pri výbere spotrebičov zvážte ich energetickú úspornosť a funkcionalitu.

Výber novej kuchyne je významným rozhodnutím, ktoré si vyžaduje starostlivé plánovanie a premýšľanie. Pokiaľ sa vyhnete vyššie uvedeným chybám, vaša nová kuchyňa bude nielen krásna, ale aj funkčná a praktická. Pamätajte, že dobrá kuchyňa je taká, ktorá vám poskytne pohodlie a radosť pri jej každodennom používaní. Sme radi, že na stránkach mojnabytok.sk takú nájdete.

Publikované: 26. 06. 2024

Kategória: Bývanie

Autor: Ivana Tůmová